numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux 25 - Fedora 10

Dwudziesty piąty numer EasyLinuksa z Fedorą 10 już w sprzedaży!

Jakim poleceniem w terminalu najłatwiej sprawdzić adres IP naszego komputera? Możemy to zrobić za pomocą ip addr show czy starego dobrego ifconfig. Problem w tym, że musimy albo podać pełną ścieżkę (czyli np. /sbin/ifconfig), albo uzyskać uprawnienia administratora. Ten absurd trwał od wielu lat, mimo braku jakiegokolwiek sensownego uzasadnienia. A co nastąpiło w Fedorze 10? Głos rozsądku wreszcie przemówił – od teraz również zwykli użytkownicy mogą mieć dostęp do popularnych narzędzi administracyjnych, choćby po to, by szybko sprawdzić, które interfejsy sieciowe zostały skonfigurowane.

Oczywiście Fedora 10 zawiera wiele znacznie bardziej istotnych nowości (niektóre z nich opisujemy w artykule na s. 18), jednak owo otwarcie zmiennej $PATH na zwykłych użytkowników ma znaczenie symboliczne: reprezentuje ono dojście do głosu tych, którzy faktycznie używają Fedory 10 na co dzień. Red Hat to firma z natury ogarnięta korporacyjnym bezwładem – na pewnym etapie pojawiła się pewna stagnacja rozwojowa, związana nie tyle z samą technologią, co z uczestnictwem osób niezatrudnionych przez Red Hata w kształtowaniu Fedory. Dziś widać, że ten wpływ użytkowników stale rośnie. Choć red Hat nie zarabia na Fedorze, to jednak kierownictwo firmy zrozumiało, że jeśli Fedora nadal będzie tracić użytkowników na rzecz Mandrivy i Ubuntu, ostatecznie ucierpi na tym również sprzedaż RHEL.Fedora 10 zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Byliśmy przyzwyczajenie do niedoróbek i wiecznie niedopracowanych detali, które dawało się wychwycić już po pierwszej godzinie użytkowania. Wygląda jednak na to, że twórcy dystrybucji faktycznie zaczęli zwracać uwagę na potrzeby użytkowników, a nie tylko swoje własne. Przykładem może być choćby nowy aplet konfiguracji drukowania czy możliwość łatwego tworzenia sieci WiFi ad hoc. I wygląda na to, że ten pozytywny trend się utrzyma.