numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux 22 - openSUSE 11

Dwudziesty drugi numer EasyLinuksa z openSUSE 11 już w sprzedaży!

Najnowsza wersja Suse to kilka małych rewolucji. Pierwsza z nich dotyczy instalatora – tej części dystrybucji, która zwykle zmienia się stosunkowo rzadko. Obecnie Suse ma prawdopodobnie najbardziej atrakcyjny wizualnie instalator, a co ważne, nie wpłynęło to negatywnie na szybkość jego działania.

Najnowsza wersja openSUSE zawiera wiele usprawnień i cały szereg nowych funkcji. Jest to jedna z pierwszych dystrybucji wyposażonych w najnowszy pulpit KDE 4.0, z między innymi znacznie ulepszonym i wygodniejszym menu startowym. Więcej na temat wersji KDE znajdujących się w dystrybucji znajdziemy w artykule na stronie 9.
Duże przyspieszenie zauważymy przy instalacji pakietów, a to za sprawą migracji z archiwizera bzip2 do LZMA Payload, w rezultacie czego pakiety są nieco mniejsze (i więcej się ich mieści na płytach), zaś czas instalacji może się skrócić nawet dwukrotnie. To dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników Suse, zważywszy na nie tak dawne niechlubne problemy z zarządzaniem pakietami. Warto wspomnieć, że w Suse 11 pakiety możemy instalować poleceniem zypper, nie tylko szybkim, ale i prostym w użyciu. Łatwo porównamy czas instalacji pakietów Zypperem z instalacją YaST-em w poprzednich wersjach, by docenić pracę, którą włożono w optymalizację tego narzędzia. Zarządzanie pakietami w openSUSE 11 opisujemy bardziej szczegółowo na stronie 12.Na szczególną uwagę zasługują też efekty pulpitu, które uzyskamy dzięki ulepszonemu Compizowi. Oprócz starego, dobrego sześcianu, w Suse 11 możemy bawić się również kulą czy cylindrem, w dodatku z delikatnym odbiciem. Wydaje się, że twórcy dystrybucji skupili się jednak na bardziej użytecznych wtyczkach Compiz Fusion, umożliwiających zmianę kontrastu, nasycenia, wielkości okien itd. Compizowi i efektom pulpitu przyglądamy się w artykule na stronie 10.

Nowe Suse jest nie tylko jedną z najbardziej dopracowanych, ale i najlepiej wyglądających dystrybucji na rynku. Serdecznie zachęcamy do jej wypróbowania!

Życzymy miłej zabawy!
Redakcja EasyLinux Extra