numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux 19 - Mandriva 2008.1

Dziewiętnasty numer EasyLinuksa z Mandrivą 2008.1 już w sprzedaży!

Drodzy Czytelnicy,

Z wielką niecierpliwością oczekiwaliśmy najnowszej wersji Mandrivy. Jest ona dziś, obok Ubuntu, niekwestionowanym liderem wśród dystrybucji desktopowych w Polsce. Jest to jeden z niewielu systemów, którego twórcy poważnie podeszli do potrzeb użytkownika starając się, by każde kolejne wydanie faktycznie przyciągnęło użytkowników. Dzieje się tak, z krótkimi przerwami, od czasu wydania pierwszej wersji dystrybucji (wówczas jeszcze Linux Mandrake), która była jedynie zmodyfikowaną nieco wersją Red Hata, zoptymalizowaną pod kątem procesorów Pentium.

Dziś Mandriva jest dojrzałym produktem w kilku odmianach. W naszym piśmie prezentujemy Mandrivę 2008.1 Free, która sama w sobie jest znakomitym systemem oferującym olbrzymie możliwości. Jeśli zaś interesują nas komercyjne wersje z dodatkami, do dyspozycji mamy uczestnictwo w Klubie Mandrivy na różnych poziomach. Jest to propozycja interesująca zwłaszcza dla tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają na wygodę. Co więcej, polski oddział Mandrivy, firma Amazis, przygotowała specjalną wersję oznaczoną nazwą Xtreme, która jeszcze bardziej przystosowana jest do rodzimych warunków (zawiera między innymi narzędzie DrakNeo do konfiguracji połączeń z Neostradą).Co nowego w Mandrivie 2008.1? Przede wszystkim poszczególne komponenty systemu zostały zaktualizowane, możemy się więc cieszyć funkcjonalnością Gnome 2.22, KDE 3.5.9 (choć oczywiście nie mogło zabraknąć opcji KDE 4.0.3 – pakiet task-kde4), jąderm 2.6.24-4, OpenOffice.org w najnowszej wersji 2.4.0 i obowiązkowego Compiz Fusion w wersji 0.7.2. Zwolennicy Xfce również nie powinni czuć się niedocenieni – w Mandivie znalazło się miejsce również dla ich ulubionego pulpitu w wersji 4.4.2 (pakiet task-xfce). Mamy więc sytuację nieco przypominającą Ubuntu, tyle że poszczególne „smaki” pulpitów nie są oddzielnymi projektami, lecz zostały przygotowane jako zbiory pakietów w ramach jednej dystrybucji.

Do bieżącego wydania EasyLinuksa dołączyliśmy dwustronną płytę DVD, która zawiera zarówno wersję 32-bitową, jaki 64-bitową. Użytkownicy systemów 64-bitowych (AMD64) mogą skorzystać z jednej lub z drugiej, pozostali powinni wybrać wersję da systemów 32-bitowych.

Serdecznie zapraszamy do wypróbowania najnowszej wersji systemu.

Miłej zabawy!

Jacek Marciszyn
Redaktor Naczelny