numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux 15 - Mandriva 2008

Piętnasty numer EasyLinuksa z Mandrivą 2008 już w sprzedaży!

Drodzy Czytelnicy,

Mandriva i tym razem nie zawiodła swoich fanów. W najnowszej wersji dystrybucji znajdziemy nie tylko pełen zestaw oprogramowania niezbędnego każdemu użytkownikowi komputera, ale również dodatkowe narzędzia ułatwiające konfigurację systemu.

Zacznijmy od tych pierwszych: w Mandrivie 2008 znajdziemy świeżutkie Gnome 2.20, które zawiera między innymi aplikację do telekonferencji i telefon programowy Ekiga 3.0, ulepszony czytnik PDF Evince, klient poczty i pracy grupowej Evolution z lepszą obsługą Microsoft Exchange i wiele innych aplikacji. Z kolei pulpit KDE dołączono w wersji 3.5.7, ze wszystkimi poprawkami od wersji 3.5.6.

el15.png
Mandriva zawsze lubiła balansować na ostrzu noża jeśli chodzi o wersje pakietów: tym razem w przypadku KDE użytkownik ma wybór między stabilną gałęzią 3.5.7 a eksperymentalną odnogą KDE 4. Liczba planowanych zmian w KDE 4 jest imponująca, a dzięki częstym aktualizacjom użytkownicy będą mieli do nich dostęp na bieżąco. Oprócz bardziej eleganckiego wyglądu, który zawdzięcza projektowi Plasma, łączącemu w sobie nie tylko panel i biurko, ale również aktywny pulpit SuperKaramba z elementami zwanymi plazmoidami, możemy zauważyć pewien wzrost wydajności i spadek zapotrzebowania na pamięć. Warto również wspomnieć o menedżerze plików Dolphin, który ostatecznie zastąpi przeglądarkę Konqueror i narzędziu do sprawdzania pisowni Sonnet, które automatycznie wykryje używany w danej chwili język. Trudno też nie wspomnieć o projekcie Nepomuk, będącym ambitną próbą stworzenia „semantycznego biurka”, potrafiącego połączyć w spójną całość nie tylko nasze pliki, ale i listy elektroniczne, zakładki, odwiedzane strony itd.

Na uwagę zasługuje też lekkie i dynamicznie rozwijające się środowisko Xfce, dołączone w wersji 4.4.1. Więcej na jego temat można dowiedzieć się z artykułu na s. 18; jest to bardzo przyjemna niespodzianka, zwłaszcza dla użytkowników KDE i Gnome, przyzwyczajonych do bardziej rozbudowanych, a co za tym idzie – również nieco wolniejszych środowisk graficznych.

Projekty Compiz i Beryl połączyły się, tworząc Compiz Fusion. I choć trójwymiarowe biurko wciąż oficjalnie znajduje się w fazie eksperymentalnej, twórcy Mandrivy nie mogli nie dołączyć najbardziej dynamicznie rozwijającego się rozwiązania tego typu. Wszyscy znamy wtyczkę Cube, prawda? W Compiz Fusion znajdziemy m. in. wtyczkę Cube Reflection, dzięki której tło obracanego sześcianu z naszym biurkiem zostanie wzbogacone o estetyczne, delikatne odbicie lustrzane. Jeśli lubimy przełączać się między aplikacjami kombinacją Alt-Tab, ucieszy nas wtyczka Ring Switch, umilająca tę czynność (miniaturki okien obracają się wokół centralnego punktu). Okna można oczywiście dowolnie powiększać, podglądać i przesuwać na różne sposoby.

Oddając w Wasze ręce bieżący numer EasyLinux mamy nadzieję, że przypadnie Wam on do gustu, zaś nowa Mandriva znajdzie trwałe miejsce na Waszym twardym dysku.

Jacek Marciszyn
Redaktor Naczelny